O sobě a jen tak...

První vzduchovku jsem doma tajil, ale zůstala mi už napořád…

Dušan Mandát

Reprezentant ČR
ve sportovní střelbě

Image
Image
Image
Image

Jak to začalo...

Image
Image

Střelbě jako celku se věnuji od dětství. První "flusbrok" mě potkal již na základní škole, takže tajné zakoupení legendární vzduchovky Slavia 631 starším kamarádem bylo jen nutným vyústěním kllukovských tužeb. Rodiče se o tom dozvěděli až o mnoho měsíců později, ale od té doby byla "slávka" členem domácnosti. Neminula mě ani armádní vzduchovka vz. 47 a spousta dalších legend nejen z oblasti vzduchové střelby.

Střelbě z opravdové vzduchové pušky podle mezinárodních pravidel HFT se aktivně věnuji od roku 2012, přičemž aktuálně používám vynikající pušku Walther LG 300 XT Alutec v kombinaci s puškohledem March Deon 1-10x24. Jedná se o fantastický střelecký komplet, na který nedám dopustit. Navíc jej zdobí airbrush znázorňující úder blesku od umělce, který airbrush dělá pro takové značky, jako je třeba Harley Davidson. Copak bych takovou krásku mohl vyměnit za jinou?

Můj
příběh

Vždy bojuj do poslední sklopky!

Mezi důležité střelecké úspěchy zařazuji jednoznačně 1. místo v Cambridge, což byl velmi náročný přípravný závod před Mistrovstvím světa 2014 a to hlavně proto, že toto vítězství bylo pro mne osobně zlomové. Díky němu jsem se zařadil mezi TOP 10 nejlepších střelců světa a to byla motivace, kterou si nemůžete koupit. Pro mě to byl důležitý sportovní moment a zlom!

V současnosti považuji za největší střelecké úspěchy 1. místo na Mistrovství ČR 2021 a 2016, 2. místo na Mistrovství světa 2017, týmové 2. místo na Mistrovství světa 2021 a 2019 a 1. místo na Mistrovství Evropy 2017.

Nicméně sport nejsou jen úspěchy, ale také zklamání. To moje velké sportovní zklamání přišlo na Mistrovství světa v Polsku 2019. Pokud v naší disciplíně zasáhnete terč a ten spadne, máte dva body, pokud jej prokazatelně zasáhnete, cinknete, ale terč zůstane stát, máte jeden bod. Když zcela minete plochu terče, máte nula bodů. A dát nulu by se už na téhle střelecké úrovni stávat nemělo. No a já dal pro jistotu v tom Polsku rovnou nuly dvě... Takže z toho nakonec byla bramborová medaile a velké zklamání. Nicméně reprezentační tým České Republiky vybojoval skvělé 2. místo, což byla alespoň částečná náplast (v roce 2022 došlo ke změně systému bodování na spala, jeden bod a nespadla nula bodů).

Mimo střelbu rád provozuji parašutismus a létám leteckou akrobacii s motorovými letouny, kde jsem v roce 2007 získal titul Mistra republiky. To je však již zcela jiný příběh.

Pro pořadatele:
Stále častěji se mi začínají ozývat sportovní kluby, organizátoři táborů, školy a další zájmové organizace s žádostí o uspořádání besedy, tréninku nebo střeleckého závodu. Pokud máte o podobnou aktivitu zájem nebo máte chuť se na něco zeptat, navštivte můj INSTAGRAM, dejte sledování a ptejte se. Bude-li to možné, rád vyhovím.

A nemůže chybět moje motto:
Smířit se s prohrou dokážu, ale nikdy bych se nesmířil s tím, kdybych o výhru nebojoval na 100%, takže.. Vždy bojuj do poslední sklopky!

Image