Časová osa

Jak jsem jednotlivé roky vnímal já Dušan Mandát a co se mi honilo hlavou...

2023

2023

Z různých příčin jsem se nemohl zúčastnit Mistrovství světa, avšak na Mistrovství Evropy v Polsku jsem si vybojoval 14. místo. Dříve bych tento výsledek hodnotil jako neuspokojivý, ale s odstupem času si uvědomuji, že to je vlastně docela fajn výsledek. Obzvláště, když vezmu v potaz, kolik talentovaných střelců se na této dvoudenní soutěži objevilo. Co je však ještě úžasnější, společně s reprezentačním týmem jsme po šesti letech vybojovali zlaté medaile. Návrat na stupně vítězů po tak dlouhé době byl fantastický, plný radosti z vítězství a oslav se šampaňským. Opravdu skvělý pocit!

2023

2022

2022

Sezona je nabitá závody, které si nemohu nechat ujít. Po téměř roce a půl covidových výluk se zdá, že budeme soutěžit na MS, ME a MČR. Sezona to nebyla úplně špatná (4. místo z MČR, 8. místo z MS a 14. místo z ME), ale spokojený rozhodně nejsem. Čekal jsem mnohem víc, ale je pravdou, že nemůže být pořád veselo a tak se na to i dívám. Uvidíme jak to bude v roce 2023.

2021

2021

COVIDová panika pokračuje i v roce 2021 a nikdo netuší, kdy tento stav skončí. V průběhu roku se zdá, že bude šance uspořádat klíčové závod Mistrovství světa na Slovensku a tradičně i MČR. Naštěstí vše dopadlo obstojně a tyto zásadní soutěže se povedlo uskutečnit. Mistrovství ČR v Cholticích dopadlo skvěle a já se podruhé v kariéře stal absolutním Mistrem České Republiky a odvážel si domů krásnou trofej. O to víc a důkladněji jsem se připravoval na nadcházející MS. To začalo parádně, po prvním soutěžním dnu jsem byl na druhém místě. Bohužel a dodnes nevím proč jsem následující den hodně chyboval... Nakonec z toho byla již podruhé v kariéře brambora. Týmově jsme urvali stříbro, takže alespoň malá náplast na předchozí velké naděje. Vidím to optimisticky, být stále v TOP 10 je paráda.

2021

2020

2020

Do roku 2020 jsme všichni vstupovali s nadějemi nicméně panika z COVIDu udělala své a hlavní závody sezony, jako MS a ME byly v nastalém chaosu zrušeny. Nezbývalo než se soustředit alespoň na MČR a tradičně skvělý závod s mezinárodní účastí v Bohumíně. Bohumínské kolbiště je dlouhodobě nejen náročnou střeleckou akcí, ale také neoficiální měření sil střelců ze všech koutů Evropy. Vidím to jako dnes, lilo jako z konve a mě se tento závod povedlo vyhrát. Jako jediný v historii jsem jej vyhrál již třikrát a pevně věřím, že ne naposled.

2019

2019

Na tuto sezonu jsem se velmi těšil. Po té loňské, kdy jsem musel vekou část z důvodu zranění vynechat, jsem byl natěšený. Hodně jsem trénoval a připravoval se na 100%, jak je mým zvykem. V rámci přípravy jsem sjezdil slušnou porci menších závodů, docela bodoval a své úsilí směřoval k Mistrovství světa v Polsku. A tady bych se trochu rozepsal. Závod jsem měl skvěle rozjetý a vypadalo to opravdu hodně dobře. Už, už jsem se viděl na "bedně", když přišly dvě střelené nuly. Něco takového se mi na "světě" nikdy nestalo a na menších soutěžích už roky ne. Velké, opravdu velké zklamání to bylo a cítím jej dodnes. Není divu, že v rozstřelu o 3. místo jsem neuspěl a skončil s bramborovou medailí na krku. Alespoň, že medali za 4. místo pořadatelé dávali... Navždy mi zůstane připomínkou této neodiskutovatelné chyby. A co víc, díky nepochopitelnému rozhodnutí reprezentační komise jsme přišli o zlato v týmech a skončili na 2. místě. Někdy život vytvoří velké kolotoče, ale třeba jsem se měl něčemu novému naučit. MČR byl obdobný případ..., po prvním kole jsem vedl o tolilk bodů, že promarnit titul mohl jen blázen nebo Dušan Mandát. Druhé kolo jsem nedal a zaslouženě skončil na 2 místě. Byl to rok velkých emocí, ale v tom je sport krásný, někdy dává a někdy bere.

2019

2017

2017

Celou sezonu jsem vnímal tak nějak rozpačitě. Možná jsem byl až moc namotivován rokem 2016, kdy se vše dařilo a měl jsem pocit, že to tak půjde pořád. I přes hmatatelné "nepohodlí" se mi povedlo dosáhnout na skvělé sportovní výsledky, nicméně vnitřně byl Dušan Mandát unaven a věděl, že po posledním velkém závodě, což bylo Mistrovství Evropy si dá pauzu. V roce 2016 a 2017 jsem se účastnil více než 50-ti větších či menších soutěží a to dá docela zabrat. Za skvělé považuji 2. místo z MS, 3. místo na ME a 1. místo na ME v týmech. Hůře už hodnotím 3. místo na MČR, kde jsem chtěl víc, ale tak to ve sportu bývá. Konec sezony jsem zcela vynechal a věnoval se odpočinkovým aktivitám (kolo, běh, létání atd.).

2016

2016

Výborná sezona! Mám pocit, že na co střelecky sáhnu, to se povede. Zjevně to je však vykoupeno rodinnou pohodou, která pomalu mizí až za několik let vymizí zcela... Ale takový někdy život bývá. I přes soukromé kotrmelce a starosti se mi střelecky daří. Beru ZLATO na MČR, vyhrávám i Česko-Polský pohár a 1. místo mám i za Pohár CAFTA, Pohár České sklopky a Zimní pohár. A co víc, na ME se umisťuji na parádním 6. místě a na MS končím na skvělém 13 místě. K tomu jako bonus 3. místo Walther Team a 4. místo Czech Team. Tohle byla sportovně skvělá sezona! Těším se, co bude v roce 2017 a pochopitelně pořád usilovně trénuji.

2016

2015

2015

Rok 2015 začínám s úmyslem být více a více vidět mezi těmi nejlepšími a posouvat se ve výsledkových listinách vzhurů. Druhým rokem jsem členem České reprezentace a je to pro mě velká čest a současně zodpovědnost. Tato skutečnost mě na jednu stranu strašně těší, ale současně cítím tlak, abych nezklama tým a sebe.  Na MS jsem se umístl na 49. místě (naštěstí zlepšení o více než 20 pozic oproti loňskému roku) a 4. místo jsme brali v týmech. Celkem slušná práce myslím. Pozitivně vnímám i 1. místo i v poháru České sklopky, 2. místo v Moravském poháru, 4. místo na Slovak Open. Úplně spokojený pak nejsem se svým výsledkem na MČR, kde jsem skončil až 4. Závěrem sezony si začínám uvědomovat, že střelba není jen o střelbě, ale také o stavu mysli a podnikám důležité kroky k tomu, abych i na tomto poli měl vůči konkurenci náskok. Co konkrétního jsem podniknul sem nenapíšu. Alespoň jedno tajemství si musím nechat pro sebe, když jinak se netajím s ničím a otevřeně každému říkám, jak trénuji.

2018

2018

Po téměř půlroční pauze, kterou jsem si naordinoval jsem se velmi těšil a poctivě připravoval na mistrovství světa, které se konečně konalo na domácí půdě. Mistrovství světa v Cholticích (Pardubický kraj, Česká Republika) bylo dokonale připraveno a já chtěl jako vždy odvést 100% práci. S výsledkem jsem však spokojený nebyl. "Až" 6. místo a 2. místo v týmech mě dlouho mrzelo. S odstupem času vnímám své vystoupení, jako dobré, když si říkám, že být v TOP 10 na světě je skvělý výsledek. Ostatní významné závody jako například MČR jsem pro únavovou zlomeninu nohy bohužel neabsolvoval. A tak skončil můj soutěžní rok 2018.

2018

2013

2013

Zkušenosti z předchozí sezony hovoří jasně, musím si koupit novou pušku. Steyr LG100 pro mě nebyla dobrá volba, ale stejnou chybu již neudělám a pořizuji si Walther LG 300 XT a osazuji jej skvělým puškohledem March Deon 1-10x24. Je to absolutně TOP výbava, o které jsem přesvědčen, že mi usnadní cestu k lepším výsledkům. V této sezoně jsem okusil snad vše z hořkého kalichu nesplněných tužeb a střeleckých neúspěchů. Zpětně to vidím tak, že jsem prostě moc chtěl. Tolik NUL, které jsem nastřílel v této sezoně mě už snad ani nemůže v budoucnu potkat. Nová vzduchovka funguje dokonale, takže vše je jen o střelci. Nicméně slušně jsem zabodoval 2. místem v poháru České sklopky a stal jsem se náhradníkem na MS v Anglii, kde jsem obsadil 64. místo. Z dnešního pohledu nic moc, ale tehdy jsem byl spokojený. Byla to docela fajn sezona plná očekávání těch dalších.

2014

2014

Rok 2014 mi zůstane v mysli asi navždy. Mezi důležité střelecké úspěchy zařazuji jednoznačně 1. místo v Cambridge, což byl velmi náročný přípravný závod před Mistrovstvím světa 2014 a to hlavně proto, že toto vítězství bylo pro mne osobně zlomové. Díky němu jsem se zařadil mezi TOP 10 nejlepších střelců světa a to byla motivace, kterou si nemůžete koupit. Pro mě to byl důležitý sportovní moment a zlom! Dodnes vidím před očima jak foukalo a kolik jsem musel předsazovat, aby cíl spadnul. Něco tak šíleného jsem ještě nezažil. Na MS jsem sice obsadil až 70. místo a 5. místo v týmech, ale nějak mi to ani nevadilo. Mistrovství Polska 9. místo, Česko-Polsk pohár 1. místo a MČR 2. místo. Moc fajn sezona a doufám, že bude líp.

2014

2012

2012

Po mnoha letech, kdy jsem vzduchovku nedržel v ruce se dostávám mezi fajn partu, která mě zasvěcuje do HFT střelby. Po několika zcela nevhodných vzduchovkách si kupuji Steyr LG 100 a myslím si, že to je nejlepší vzduchovka. Brzy si začínám uvědomovat, že na střeleckou cestu, kterou jsem před lety opustil se dá celkem slušně navázat a začínám trénovat. Jezdím po lokálních závodech, nabírám zkušenosti a začínám si uvědomovat, že bez kvalitního vybavení to nepůjde. Po mnoha letech mám  pocit, že i ve 40-ti ještě mohu něco nového dokázat. Střelba se dá dělat do pokročilého věku i na velmi dobré úrovni, to je motivující.